GARANTİ VE İADE

- Garanti koşulları

Web sitemiz üzerinden satışı gerçekleştirilen ürünler ithalatçı firma garantisi altındadır.


- İade koşulları

Web sitemiz üzerinden yapılan satışlar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine tabi satışlardır ve bu kanun-yönetmelikteki hükümleri uygulamaktadır.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 'nin 8. Maddesine göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren on gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir”. Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 10 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

İade edeceğiniz ürünlerin aşağıdaki şartlara uygun olması işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır:

İade edeceğiniz ürüne ilişkin internet sitemizde sipariş ekranında yer alan iade formunu doldurmanız gerekmektedir. İade bildiriminin onayı ulaşmadan gönderilecek ürünler iade kabul edilmeyecek ve tarafınıza geri gönderilecektir.

Ürünlerin kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade talepleri kabul edilmemektedir.

İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren on (10) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

Ürünler orijinal ambalajlarından çıkarılarak kullanıldıktan sonra iade edilme istekleri için on günlük geri alım süresi işlememekte ve ürün kesinlikle geri kabul edilmemektedir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'un 4.Maddesine göre,“Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir.”

Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için;

Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.

Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.

Ayıplı mal bildiriminde, ürünün ithalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

Önemli uyarı: Teknik malzemeler güvenlik sebepleri nedeniyle iade ve değişim işlemi kapsamı dışındadır.


- İade prosedürü

İade talep edilen ürün(ler) için iade formu oluşturulması gerekmektedir.
İade formu, alıcının müşteri hesabında "Siparişlerim" sayfasında, ilgili siparişin detayları görüntüledikten sonra iade edilmek ürün seçilip iade açıklamasına iade sebebi belirtilerek ve "İade talebi oluştur" a tıklayarak oluşturabilir.
İade formunu oluşturlduktan sonra, iade prosedürü alıcıya e-posta şeklinde ayrıca iletilmektedir. İade işlemlerinin, iade prosedüründe belirtilen hususlar doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İade talebinde bulunulan ürünün iade işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.
- Ürün, kesinlikle kullanılmamış olmalıdır. Ürün, kutu ve etiketleri ilk teslim alındığındaki haliyle ve kutusu kesinlikle direk olarak bantlanmadan farklı bir koli/kutu veya kargo poşeti içerisinde, satış faturası ile birlikte iade gönderilmelidir.
- İade paketi, Ptt kargo ile aşağıda belirtilen iade adresine, 101830231 müşteri numarası kargo görevlisine bildirilerek, ücret alıcı şekilde (karşı ödemeli) gönderilmelidir. Gönderinin farklı bir kargo şirketi ile yapılması talep edildiği taktirde, gönderi peşin ödemeli olarak gerçekleştirilmelidir.
- Sipariş onayından önce kabul edilmiş olan mesafeli satış sözleşmesinde de belirtildiği üzere, ürün iadelerinde siparişe ait tüm kargo masrafları müşteriye aittir. İade onaylandığı taktirde, kargo masrafları iade tutarından düşülerek mahsup edildikten sonra kalan tutar iade edilmektedir.


- Değişim prosedürü

Değişim talebinde bulunulan ürünün değişim işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.
- Ürün, kesinlikle kullanılmamış olmalıdır. Ürün, kutu ve etiketleri ilk teslim alındığındaki haliyle ve kutusu kesinlikle direk olarak bantlanmadan farklı bir koli/kutu veya kargo poşeti içerisinde, satış faturası ile birlikte iade gönderilmelidir.
- Sipariş onayından önce kabul edilmiş olan mesafeli satış sözleşmesinde de belirtildiği üzere, ürün değişimlerinde tüm kargo masrafları alıcıya aittir. İade paketi, Ptt kargo ile aşağıda belirtilen iade adresine, 101830231 müşteri numarası kargo görevlisine bildirilerek, peşin ödemeli şekilde gönderilmelidir. Değişim onaylandığı taktirde, yeni ürün tarafınıza Ptt kargo ile ücret alıcı şekilde (karşı ödemeli) gönderilecektir.
- Ürün değişimindeki kargo gönderileri, talep edildiği taktirde ücreti müşteri tarafından ödenmek üzere farklı bir kargo şirketi ile de yapılabilmektedir.


YUKARIDAKİ BELİRTİLEN HUSUSLARA DİKKAT EDİLMEDEN GÖNDERİLEN İADE/DEĞİŞİM PAKETLERİNİ VE/VEYA TALEPLERİNİ REDDETME HAKKIMIZ SAKLIDIR.


- İade/değişim gönderi adresi

Tibet Doğa Sporları
Deniz Mah. 131 Sok. 2/A
07050 Muratpaşa / Antalya